Co to jest kamień nazębny?
Kamień nazębny jest często spotykanym schorzeniem jamy ustnej psów i kotów. Jest to wapienny nalot, osadzający się na zębach. Kamień nie tylko podrażnia dziąsła, ale staje się również siedliskiem bakterii, gdyż zatrzymuje rozkładające się resztki jedzenia.
U psów zazwyczaj pojawia się w 3 - 4 roku życia. U niektórych ras, np. pudli ten problem występuje znacznie wcześniej, więc warto obserwować stan zębów swojego pupila. Jeżeli zauważymy u psa grubą warstwę kamienia należy go bezdyskusyjnie usunąć. Nieusunięty kamień wciska się w dziąsła, przez co zęby stają się chwiejne. Pozostające resztki jedzenie, zalegające pomiędzy zębami są przyczyną brzydkiego zapachu z pyska.
U kotów kamień najczęściej występuje w starszym wieku, które są przyzwyczajone do spożywania pokarmów miękkich, które straciły nawyk gryzienia i chrupania. Zbyt długa obecność kamienia na zębach powoduje odsłanianie się korzeni zębów oraz sprzyjanie procesom fermentacyjnym. Następstwem tego są również zmiany chorobowe błony śluzowej. Zwierzę, które dotknęły te problemy należy poddać ultradźwiękowemu zabiegowi usuwania kamienia nazębnego.
Usuwanie kamienia z zębów nie jest trudnym zabiegiem, narzędzia do własnoręcznego wykonania są dostępne do kupienia, jednakże warto, aby ten zabieg wykonał specjalista. Istotna jest tu precyzja, gdyż narzędzie może łatwo się zsunąć i można skaleczyć dziąsło psa. Nie jest to wprawdzie poważna rana, jednak zazwyczaj powoduje to silne krwawienie. Niektórzy weterynarze mają dostęp do urządzeń ultradźwiękowych, co znacznie przyspiesza i oczyszczanie zębów i usuwanie przykrego zapachu.
Pamiętaj jednak, że nie można dbać o higienę jamy ustnej psa, korzystając ze środków używanych przez ludzi. Ich zapach jest dla psów odrażający. W celu czyszczenia zębów psa używaj kredy szlamowanej (proszek do zębów) lub specjalistycznej pasty do psich zębów. Czyszczenie musi odbywać się regularnie, więc gdy nie mamy na to czasu, warto dwa razy w roku skorzystać z usług weterynarza w tym zakresie.