Co jest przyczyną brzydkiego zapachu z pyska?


Psy należą do zwierząt, które na skutek nawyków żywieniowych charakteryzują się nieświeżym oddechem. Jednakże często zapach jest na tyle brzydki, że sprawia to dyskomfort właścicielowi oraz jego najbliższym.  Spragnione bliskości i czułości czworonogi są często odsuwane na skutek niemożności zniesienie ich nieprzyjemnej woni.
Główną przyczyną brzydkiego zapachu jest przede wszystkim zły stan uzębienia i dziąseł. Jeśli dokładnie przyjrzysz się zębom swojego psa zauważysz, że występuje na nich kamień nazębny, a w przestrzeniach między zębami można znaleźć resztki pożywienia, które fermentując, powodują brzydki zapach.
Brak przeciwdziałania kamieniowi nazębnemu i jego nadmierne osadzenie może powodować infekcję dziąseł, której w niektórych przypadkach towarzyszy owrzodzenie. Inną przyczyną brzydkiego zapachu z pyska jest również egzema pojawiająca się w nieprawidłowo ułożonych fałdach dolnej wargi lub bakterie zagnieżdżające się w gruczołach ślinowych i nadające ślinie mdły zapach. Na to są szczególnie narażone psy rasy cocker spaniel.
Kolejną przyczyną mogą być problemy trawienne. Brzydka woń może być rezultatem nieprawidłowego trawienia żołądkowego. Ta przyczyna towarzyszy najczęściej zwierząt, które mają skłonność do wymiotów.   Niektóre zwierzęta wymiotują, aby nie dopuścić do niestrawności. Jest to naturalna obrona żołądka przed substancjami toksycznymi lb przed nadmiarem jedzenia.
Brzydki zapach może się wzmagać, gdy czworonóg cierpi na niewydolność wątroby bądź uremię. Do zaburzeń pracy wątroby dochodzi na skutek obecności wirusów, bakterii, pasożytów, a także przez schorzenia innych narządów wewnętrznych. Młode psy są często narażone na zakażenie glistami, co nadaje oddechowi zapach czosnku.
Aby uniknąć problemów związanych z brzydkim zapachem z pyska należy przede wszystkim odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej psa. Należy stosować odpowiednie preparaty zwalczające kamień nazębny. Domowym sposobem na dbanie o higienę jamy ustnej jest czyszczenie zębów psa sokiem z cytryny. Jeżeli zauważysz u swojego czworonoga skłonność do nadmiernego osadzania się kamienia nazębnego, raz w roku poddaj go zabiegowi oczyszczania zębów.