Jak żywić młodego psa?


Szczenięta do 4 -5 tygodnia głównie żywią się mlekiem matki. Jednak już od 3 tygodnia można rozpocząć ich dokarmianie.  Na początku można im 3 razy dziennie podawać  papkę z chudego rozgotowanego, przemielonego mięsa (wołowego , cielęcego lub drobiowego). Do tego należy dodać trochę żółtka ugotowanego na miękko. Taki posiłek można wzbogacić płatkami owsianymi i rozcieńczyć wywarem z mięsa. Inna propozycją uzupełnienia jest papka z warzyw, twarogu lub białego sera.
Młode szczeniaki chętnie żywią się karmą, która jest dostępna z sklepach. Należy jednak pamiętać o tym, że na początku należy ją rozcieńczać wywarem z chudego mięsa. Każdy właściciel psa powinien dbać o dostarczanie swoim młodym psom składników mineralnych. Ich brak powoduje w dorosłym życiu psa zwiększone ryzyko zachorowań na krzywicę.
Co jeśli szczeniak nie wie jak zabrać się do jedzenia? Wówczas odrobinę papki należy mu rozsmarować na pyszczku. Oblizując się zauważa, że jest to coś dobrego. Szczenięta biorą z siebie nawzajem przykład, więc jeśli zauważą, że jeden z nich sam spożywa pokarm, wezmą z niego przykład. Należy jednak pamiętać, aby suka i szczeniaki miały oddzielne miski, aby nie dochodziło między nimi do konfliktów. Miskę szczeniąt można postawić trochę wyżej, tak by nie musiały się schylać. Może zdarzyć się sytuacja, że do 4 tygodnia po oszczenieniu się suka wymiotuje – jest to zachowanie atawistyczne (kiedyś wilki częściowo karmiły młode przetrawionym pokarmem).
Jak dbać o formę szczeniąt? W tym wieku nie należy się o to martwić. Młode mogą jeść tyle ile chcą. Pokarm należy ograniczyć jedynie w sytuacji, gdy szczenię wymiotuje. Wówczas pokarm odstawiamy na jeden dzień, po czym znów można spróbować go dokarmiać. Pamiętaj, aby resztki jedzenia, których szczeniaki nie zjadły od razu zabierać by się nie zepsuło.
Szczeniaki można odstawić od matki ok 5 – 6 tygodnia. Powinien wówczas otrzymywać pokarm, który zapewni mu łagodne przejście od mleka matki do dorosłego pożywienia. Wówczas należy podawać karmę, do której już się przyzwyczaiły. Można ją wzbogacić o odżywkę dla niemowląt, tartą marchewkę bądź inne warzywa. Najważniejsze bowiem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu dostarczanych witamin i minerałów – młody pies nie może otrzymywać ich ani za mało ani za dużo. Jest to szczególnie ważne ze względu na szybkie tempo ich wzrostu w tym wieku.
Do 5 miesiąca życia naszego szczeniaka karmimy 4 razy dziennie.  Każdy posiłek powinien składać się z 4 części: 3 mięsnych i jednej porcji płatków owsianych, ryżu lub warzyw. Używane przez nas mięso powinno być wysokowartościowe. Należy podawać je surowe bądź gotowane. Kości psa wzmacnia przede wszystkim wapń. Warto więc podać mu drobno pocięte chrząstki , wygotowane kości cielęce lub preparaty witaminowo- mineralne. Od piątego miesiąca zmniejszamy ilość posiłków do trzech: rano, w południe i wieczorem. W tym okresie pies często potrzebuje takiej samej porcji pożywienia jak dorosły pies. Od 9 miesiąca psa karmimy już dwa razy dziennie. W taki sposób karmimy go do osiągnięcia wieku dorosłego ( to jest około 14 miesiąca), później pies sam wyreguluje sposób odżywiania.
Ważne jest również dbanie o zęby czworonoga. W tym celu warto zaopatrzyć się w ,,kości” z suszonej skóry wołowej. Są one dostosowane do stanu uzębienia młodych psów, dzięki nim nie skaleczą się i będą mogły je gryźć do woli.