Przygotowanie psa/kota do zabiegu

 

Do zabiegu badaniem wstępnym kwalifikowane są tyko zwierzęta zdrowe: (apatia, podwyższona temp. ciała, biegunka lub wymioty dyskwalifikują zwierzę od zabiegu).
Okres cieczki lub rujki również dyskwalifikuje zwierzę od zabiegu (u kotek można podać leki hamujące rujkę i dopiero po wyciszeniu można wykonać zabieg) lub ok tygodnia po samoistnym zakończeniu rujki,cieczki.
Każdy pobyt w lecznicy, nawet ten dotyczący rutynowego zabiegu operacyjnego jest stresem dla zwierzęcia powodującym spadek odporności, dlatego do zabiegów powinny trafiać zwierzęta zdrowe, odrobaczone i zaszczepione.
Jako przygotowanie do zabiegu obowiązuje ścisła głodówka w zależności od gatunku pies 24 godz., kot min.12 godz., w tym czasie podajemy tylko wodę do picia
Jest to bardzo ważna rzecz, gdyż podawane do zabiegu leki znieczulające powodują zwiotczenie, może wtedy dojść do zaaspirowania zwróconej treści pokarmowej do płuc, co jest przyczyną ciężkich komplikacji.
Przed oddaniem zwierzęcia na zabieg najlepiej wyprowadzić go na dłuższy spacer (załatwienie potrzeb fizjologicznych) i odstresowanie.


O wszelkich dolegliwościach przewlekłych (padaczka, cukrzyca) i otrzymywanych lekach informujemy przed zabiegiem !!.